Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
24
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
Edit this entry  
22
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
Edit this entry  
21
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Miss Hokusai

Miss Hokusai

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★½
Edit this entry  
18
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hobbit

The Hobbit

1966
×
Edit this entry  
18
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★½
Edit this entry  
18
We Will Rise: Michelle Obama's Mission to Educate Girls Around the World

We Will Rise: Michelle Obama's Mission to Educate Girls Around the World

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
A West Wing Special to Benefit When We All Vote

A West Wing Special to Benefit When We All Vote

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Jesus Rolls

The Jesus Rolls

2019
×
★★
Edit this entry  
10
The Go-Go's

The Go-Go's

2020
×
Edit this entry  
10
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jack Kerouac: King of the Beats

Jack Kerouac: King of the Beats

1985
×
★★★½
Edit this entry  
10
John Lewis: Good Trouble

John Lewis: Good Trouble

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
Edit this entry  
27
Magnum Dopus: The Making of Jay and Silent Bob Reboot

Magnum Dopus: The Making of Jay and Silent Bob Reboot

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Marianne & Leonard: Words of Love

Marianne & Leonard: Words of Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
Edit this entry  
12
The Phantom Tollbooth

The Phantom Tollbooth

1970
×
Edit this entry  
12
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★
Edit this entry  
11
Requiem for the American Dream

Requiem for the American Dream

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Harriet

Harriet

2019
×
Edit this entry  
30
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
28
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
Edit this entry  
22
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Midway

Midway

2019
×
Edit this entry  
16
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★★
Edit this entry