RSS feed for Paul

Paul has logged 60 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Faithful Wookiee

The Faithful Wookiee

1978
×
★★
Edit this entry  
30
Seeing, Searching, Being

Seeing, Searching, Being

×
Edit this entry  
30
Constable: A Country Rebel

Constable: A Country Rebel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Phantom Boy

Phantom Boy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Strange is Normal The Amazing Life of Colin Wilson

Strange is Normal The Amazing Life of Colin Wilson

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wyeth

Wyeth

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Kehinde Wiley: An Economy of Grace

Kehinde Wiley: An Economy of Grace

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Comic Book Confidential

Comic Book Confidential

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Grant Morrison: Talking with Gods

Grant Morrison: Talking with Gods

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Boiled Angels: The Trial of Mike Diana

Boiled Angels: The Trial of Mike Diana

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tapeheads

Tapeheads

1988
×
★★★★
Edit this entry  
27
Chris Claremont's X-Men

Chris Claremont's X-Men

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Picasso, the Legacy

Picasso, the Legacy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
The World According to Irving

The World According to Irving

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
Henry Miller - Prophet der Lüste

Henry Miller - Prophet der Lüste

2017
×
Edit this entry  
23
Derrida

Derrida

2002
×
Edit this entry  
23
Žižek!

Žižek!

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
Examined Life

Examined Life

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Mike Wallace Is Here

Mike Wallace Is Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins

Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Devs

Devs

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Bolden

Bolden

2019
×
Edit this entry  
13
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Edit this entry  
10
My Week with Marilyn

My Week with Marilyn

2011
×
Edit this entry  
09
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
09
Wrinkles the Clown

Wrinkles the Clown

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Krystal

Krystal

2017
×
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
Coffee & Kareem

Coffee & Kareem

2020
×
★★★
Edit this entry