• Lost & Found

    Lost & Found

    ★★★★★

    Wow. This was super emotional.

  • Mad Hot Ballroom

    Mad Hot Ballroom

    ★★★★★

    If you're from any kind of working class background, to see this beautiful chance that these kids have to do something transformative is amazing. I got pulled in pretty quickly and got very emotional. What a great thing.

  • Portrait of Jason

    Portrait of Jason

    ★★★★

    This was hilarious. I really enjoyed this. I'm not hung up on the veracity of anything that he says because it has a heart and the the truth is in that.

  • Artemis Fowl

    Artemis Fowl

    ★★

    Fucking awful piece of crap which the special effects were too bad to polish.

  • Strange is Normal The Amazing Life of Colin Wilson

    Strange is Normal The Amazing Life of Colin Wilson

    ★★★½

    This was super interesting in regards to the subject, but the production values were a little interesting. I didn't need all the weird trickery when Wilson was talking about esoteric subjects.

  • Kehinde Wiley: An Economy of Grace

    Kehinde Wiley: An Economy of Grace

    ★★★★★

    What a beautiful and moving documentary. To see the amazing effect that being painted had on the subjects was really moving.

  • Wrinkles the Clown

    Wrinkles the Clown

    ★★

    I couldn't make it through. It started to get tedious pretty quickly.

  • Onward

    Onward

    ★★★★★

    Jumps to the top of the list of Pixar movies for me.

  • Passage to Mars

    Passage to Mars

    ★★

    The quotes were cool and some of the visuals, but twenty minutes in I realised my life is too short.

  • Thinner

    Thinner

    ★★½

    Hammy as hell, but kinda watchable.

  • Wildlife

    Wildlife

    ★★★

    Not the cheeriest fair. Very claustrophobic. It reminded me of "This Boy's Life". Not exactly any surprises here, but well-acted.

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

    I wasn't really expecting much. Deadpoolachu. I was watching it for the renderings, not the story.