Captain has logged 97 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
King Kong

King Kong

2005
×
★★
Edit this entry  
30
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
28
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bernie

Bernie

2011
×
★★½
Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★½
Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Video Games: The Movie

Video Games: The Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Shakespeare in Love

Shakespeare in Love

1998
×
★★½
Edit this entry  
04
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★
Edit this entry  
31
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★½
Edit this entry