• The Half of It

    ★★★

  • Dangerous Lies

    ½

  • All the Bright Places

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Miss Americana

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Charlie's Angels

    ★½

  • The Goldfinch

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★½

  • Joker

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★★

  • Ma

    ★★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★

  • Swallow

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★½

  • Isn't It Romantic

    ★★

  • Velvet Buzzsaw

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

    ★★★★★

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★

  • Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

    ★★★

  • High Life

  • mid90s

    ★★★★

  • Beautiful Boy

    ★★½

  • Suspiria

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★

  • The Kissing Booth

    ★★★★★

  • The New Romantic

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★★

  • Black Mirror: Crocodile

    ★★★★

  • Black Mirror: Hang the DJ

    ★★★★

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Creep 2

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★½

  • Unicorn Store

    ★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★½

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Thelma

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Princess Cyd

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • Gifted

    ★★★★

  • Atomic Blonde

    ★★★★★

  • Logan

    ★★★

  • Get Out

    ★★★

  • Columbus

    ★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Thoroughbreds

    ★★★★★

  • Novitiate

    ★★★★½

  • Black Mirror: Shut Up and Dance

    ★★★★★

  • Black Mirror: Nosedive

    ★★★★★

  • Black Mirror: Playtest

    ★★★★