Sort by

musicmoviesme has logged 29 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Once

Once

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry