Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Frequency

Frequency

2000
×
★★½
Edit this entry  
04
La Verónica

La Verónica

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dream Work

Dream Work

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Club

The Club

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hidden

Hidden

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
15
Steel Dawn

Steel Dawn

1987
×
★★★
Edit this entry  
11
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Edit this entry  
31
Taste of Fear

Taste of Fear

1961
×
★★★½
Edit this entry  
30
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Hero

A Hero

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jockey

Jockey

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spetters

Spetters

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
Gabbeh

Gabbeh

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Meet the Spartans

Meet the Spartans

2008
×
★★
Edit this entry  
11
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
Neil Young - Heart of Gold

Neil Young - Heart of Gold

2006
×
★★★
Edit this entry