JKM has logged 393 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Men

Little Men

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
London Road

London Road

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three

Three

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Henry Gamble's Birthday Party

Henry Gamble's Birthday Party

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Allied

Allied

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evolution

Evolution

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
13th

13th

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Too Late

Too Late

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
Read prior review Edit this entry  
15
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
God's Not Dead 2

God's Not Dead 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
09
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moana

Moana

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★
Edit this entry  
22
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry