Matisse has logged 117 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tarzan of the Apes

Tarzan of the Apes

1918
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Easy Street

Easy Street

1917
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cronos

Cronos

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Civilization

Civilization

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Caught in the Rain

Caught in the Rain

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Super High Me

Super High Me

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Capote

Capote

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Reincarnated

Reincarnated

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hold Me While I'm Naked

Hold Me While I'm Naked

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pianissimo

Pianissimo

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Iron Sky

Iron Sky

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
Read the review Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speed

Speed

1994
×
★★
Read the review Edit this entry