Sort by

Matisse has logged 222 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Great Directors

Great Directors

2009
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
½
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
AVP: Alien vs. Predator

AVP: Alien vs. Predator

2004
×
★★
Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Samurai Cop

Samurai Cop

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Brother

Brother

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sharknado 2: The Second One

Sharknado 2: The Second One

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Hostel

Hostel

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Edit this entry  
26
The Road

The Road

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Edit this entry  
25
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Edit this entry  
25
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Edit this entry  
22
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★½
Edit this entry  
22
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
11
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Edit this entry  
07
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Edit this entry  
04
13 Sins

13 Sins

2014
×
★★½
Edit this entry