Matisse has logged 18 entries for films during May 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Computer Hearts

Computer Hearts

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Hellraiser: Hellseeker

Hellraiser: Hellseeker

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hellraiser: Inferno

Hellraiser: Inferno

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cropsey

Cropsey

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry