Matt has logged 44 entries for films during February 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Lords of Dogtown

Lords of Dogtown

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Run All Night

Run All Night

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
No Good Deed

No Good Deed

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Miss Meadows

Miss Meadows

2014
×
Read the review Edit this entry  
25
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
And the Oscar Goes To...

And the Oscar Goes To...

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Project Almanac

Project Almanac

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
For Ellen

For Ellen

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Judge

The Judge

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Horns

Horns

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

The Disappearance of Eleanor Rigby: Them

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stretch

Stretch

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elaine Stritch: Shoot Me

Elaine Stritch: Shoot Me

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Days in Vietnam

Last Days in Vietnam

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gloria

Gloria

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Keep On Keepin’ On

Keep On Keepin’ On

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Heart Machine

The Heart Machine

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Good Lie

The Good Lie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Erased

Erased

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
The Kill Team

The Kill Team

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rich Hill

Rich Hill

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
When the Game Stands Tall

When the Game Stands Tall

2014
×
★★
Read the review Edit this entry