Matt has logged 37 entries for films during May 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Boy Next Door

The Boy Next Door

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chillerama

Chillerama

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mule

The Mule

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Longest Ride

The Longest Ride

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hot Tub Time Machine 2

Hot Tub Time Machine 2

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silent House

Silent House

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Street Law

Street Law

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Taken 3

Taken 3

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
That Guy... Who Was in That Thing

That Guy... Who Was in That Thing

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heaven Adores You

Heaven Adores You

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Woman in Black 2: Angel of Death

The Woman in Black 2: Angel of Death

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Black or White

Black or White

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Hope Was Arson

Little Hope Was Arson

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry