ashley 🥀 has logged 53 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Prime

Prime

2005
×
★★
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Head in the Clouds

Head in the Clouds

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★★½
Edit this entry  
23
Poultry-Yard

Poultry-Yard

1896
×
Edit this entry  
23
The Sea

The Sea

1895
×
Edit this entry  
23
Niagara Falls

Niagara Falls

1896
×
Edit this entry  
23
The Golden Beetle

The Golden Beetle

1907
×
Edit this entry  
23
The Messers. Lumière at Cards

The Messers. Lumière at Cards

1896
×
Edit this entry  
23
Ostriches

Ostriches

1896
×
Edit this entry  
23
First Comes Love

First Comes Love

1991
×
★★★
Edit this entry  
23
Peeping Tom

Peeping Tom

1897
×
Edit this entry  
23
Brittany Runs a Marathon

Brittany Runs a Marathon

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Edit this entry  
21
Alone in the Woods: The Legend of Cambo

Alone in the Woods: The Legend of Cambo

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)

2011
×
Edit this entry  
21
How the 'Dook Stole Christmas

How the 'Dook Stole Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Braid

Braid

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Les solitudes

Les solitudes

2008
×
Edit this entry  
10
An Hour with Alice

An Hour with Alice

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Edit this entry  
09
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry