• Crimes of the Future

    ★★★★½

  • Death on the Nile

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Don't Look Up

    ★½

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • House of Gucci

    ★★★

  • The Curse

    ★★★★½

  • Ennio

    ★★★★★

  • Private Desert

    ★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★★★

  • Spencer

    ★★★★

  • Dune

    ★★★★★

  • C'mon C'mon

    ★★★★

  • Parallel Mothers

    ★★★½

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

    ★★★★

  • News of the World

    ★★★

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Hillbilly Elegy

    ★★

  • Mank

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Soul

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Concrete Cowboy

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • The Man Who Sold His Skin

    ★★★

  • Tenet

    ★★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★★½

  • The Half of It

    ★★★

  • A Secret Love

    ★★★★★

  • Love Wedding Repeat

  • Isi & Ossi

    ★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

  • Airplane Mode

    ★★

  • 6 Underground

    ★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Frozen II

    ★★

  • Better Days

    ★★★½

  • Miracle in Cell No. 7

    ★½

  • The Irishman

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★½

  • The Platform

    ★★

  • The King

    ★★★

  • Joker

  • Ford v Ferrari

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Hair Love

  • A Rainy Day in New York

    ★★★

  • Secret Obsession

    ★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • I Lost My Body