Sort by

camila has logged 331 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★½
Edit this entry  
31
Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

Mario Puzo's The Godfather: The Complete Novel for Television

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Street Smart

Street Smart

1987
×
★★★½
Edit this entry  
21
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Francisca

Francisca

1981
×
Read the review Edit this entry  
03
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Puzzle of a Downfall Child

Puzzle of a Downfall Child

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Wanted

Wanted

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
Chinese Coffee

Chinese Coffee

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
Edit this entry  
15
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Somewhere in Time

Somewhere in Time

1980
×
★★★
Edit this entry  
11
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Author! Author!

Author! Author!

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry