Sort by

Matt has logged 397 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Noel

Noel

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crocodile Dundee II

Crocodile Dundee II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Braven

Braven

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Rocky V

Rocky V

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Papillon

Papillon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brick Mansions

Brick Mansions

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Live Free or Die Hard

Live Free or Die Hard

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Timeline

Timeline

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mountain Between Us

The Mountain Between Us

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
One, Two, Three

One, Two, Three

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry