Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
Edit this entry  
27
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Hustlers

Hustlers

2019
×
Edit this entry  
25
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Matangi / Maya / M.I.A.

Matangi / Maya / M.I.A.

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Perfect Sense

Perfect Sense

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
Edit this entry  
18
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Nowhere Boy

Nowhere Boy

2009
×
★★
Edit this entry  
18
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
Edit this entry  
18
Bush Mama

Bush Mama

1979
×
Edit this entry  
18
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
Read prior review Edit this entry  
18
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
Edit this entry  
18
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Edit this entry  
18
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
30
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
20
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
17
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★
Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Yesterday

Yesterday

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Four Lions

Four Lions

2010
×
Edit this entry  
11
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry