Sort by

maddie has logged 219 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kedi

Kedi

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Comet

Comet

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
Read prior review Edit this entry  
19
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Dead Dad's Porno Tapes

My Dead Dad's Porno Tapes

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
Edit this entry  
17
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Likeness

Likeness

2013
×
Edit this entry  
11
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
New Boy

New Boy

2007
×
Edit this entry  
07
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
02
God of Love

God of Love

2010
×
★★★
Edit this entry  
02
Carol Support Group

Carol Support Group

2017
×
Edit this entry  
01
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
White Rabbit

White Rabbit

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Balcony

Balcony

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
All This Panic

All This Panic

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
America; I Too

America; I Too

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
97%

97%

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lunch Ladies

Lunch Ladies

2017
×
★★
Edit this entry  
27
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Two Balloons

Two Balloons

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry