maddie has logged 211 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Celebrity

Celebrity

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Howl

Howl

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
02
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Safe

Safe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All This Panic

All This Panic

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Help!

Help!

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frida

Frida

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Let It Be

Let It Be

1969
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dude

Dude

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Girl

Girl

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Science of Sleep

The Science of Sleep

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fake Tattoos

Fake Tattoos

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry