maddie has logged 30 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Road to Stardom: The Making of A Star is Born

The Road to Stardom: The Making of A Star is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Now!

Now!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jailhouse Rock

Jailhouse Rock

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Edit this entry  
20
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The More You Ignore Me

The More You Ignore Me

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
★½
Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
14
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
Dreams of a Life

Dreams of a Life

2011
×
★★★
Edit this entry  
11
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
Edit this entry  
11
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The World

The World

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Burning

Burning

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
The Falling

The Falling

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Kids Are All Right

The Kids Are All Right

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry