RSS feed for maddie

maddie has watched 26 historical films.

  • 1917

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Vice

    ★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • First Man

    ★★★½

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • The Post

    ★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★½

  • Darkest Hour

    ★★★

  • My Friend Dahmer

    ★★

  • Sully

    ★★★½

  • In the Heart of the Sea

    ★★½

  • The Imitation Game

    ★★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★½

  • Les Misérables

  • Toast

  • Marie Antoinette

    ★★★★★

  • Wilde

    ★★★

  • Braveheart

  • Pretty Baby

    ★★★★½

  • Woodstock

    ★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★

  • Rome, Open City

  • The Passion of Joan of Arc

  • Berlin: Symphony of a Great City

  • Roundhay Garden Scene