• The Railway Children

  • Woodstock

    ★★★★

  • For the First Time

    ★★★★

  • Let It Be

    ★★★★

  • Led Zeppelin - Danmarks Radio Live

    ★★★★★

  • Chitty Chitty Bang Bang

  • Yellow Submarine

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • La Chinoise

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • Dont Look Back

    ★★★★½

  • Daisies

    ★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • The Battle of Algiers

    ★★★★

  • Pierrot le Fou

    ★★★★

  • Help!

    ★★★½

  • Now!

    ★★★★

  • How to Murder Your Wife

  • Mary Poppins

  • Band of Outsiders

    ★★★★½

  • A Hard Day's Night

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Mothlight

  • Lord of the Flies

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★½

  • Lolita

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★½

  • A Taste of Honey

    ★★★★½

  • Saturday Night and Sunday Morning

    ★★★★

  • House of Usher

  • Psycho

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★½

  • School for Scoundrels

  • Breathless

    ★★★★

  • Imitation of Life

  • Vertigo

    ★★★★

  • Jailhouse Rock

    ★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • East of Eden

    ★★★★

  • Sabrina

    ★★★★

  • Hobson's Choice

    ★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★½

  • O Dreamland

  • The Young and the Damned

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • The Big Sleep

  • Brief Encounter

    ★★★★

  • Rome, Open City

  • Jane Eyre

  • Fires Were Started

    ★½

  • Casablanca

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

  • The Passion of Joan of Arc

  • October (Ten Days that Shook the World)

  • Berlin: Symphony of a Great City

  • Strike

    ★★★★

  • The Immigrant

  • Those Awful Hats

  • The Sprinkler Sprinkled

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

  • Roundhay Garden Scene

  • Accordion Player

  • Man Walking Around a Corner

  • Mia and me