• Gunpowder Milkshake

    ★★★

  • Black Widow

    ★★★

  • Loki

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • The Ultimate Playlist of Noise

    ★★★

  • The Broken Hearts Gallery

    ★★★★★

  • After We Collided

    ★★

  • Horse Girl

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Dark Phoenix

    ★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★½

  • The Lighthouse

  • Yesterday

    ★★

  • After

  • Us

  • Booksmart

    ★★★½

  • I Am Mother

    ★★★★

  • High Life

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Black Panther

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • Molly's Game

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Dunkirk

  • It Comes at Night

    ★★★½

  • Baby Driver

  • Get Out

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★½

  • La La Land

  • Captain Fantastic

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Interstellar

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • As Above, So Below

    ★★½

  • Guardians of the Galaxy

  • It Follows

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Her

    ★★★★½

  • Gravity

    ★★★

  • Anna Karenina

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Remember Me

  • A Single Man

    ★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★

  • His Secret Life

    ★★★½

  • Memento

    ★★★★★

  • One Hundred Steps

    ★★★★½

  • Gattaca

    ★★★★

  • Princess Mononoke

    ★★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★½

  • Cinema Paradiso

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★