RSS feed for madison

madison has logged 121 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★½
Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Argo

Argo

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★½
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★
Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Selah and the Spades

Selah and the Spades

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Edit this entry  
12
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★½
Edit this entry  
11
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry