Mike has logged 31 entries for films during July 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Starship Troopers 2: Hero of the Federation

Starship Troopers 2: Hero of the Federation

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitfall

Pitfall

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Ballad of Narayama

The Ballad of Narayama

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Burmese Harp

The Burmese Harp

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Departures

Departures

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ringu

Ringu

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry