Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
Edit this entry  
26
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Edit this entry  
01
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Vampire Academy

Vampire Academy

2014
×
★★★
Edit this entry  
26
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
Edit this entry  
25
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
Edit this entry  
19
Dracula

Dracula

1992
×
Read the review Edit this entry  
28
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Gather

Gather

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dear Georgina

Dear Georgina

×
★★★★★
Edit this entry  
15
Dawnland

Dawnland

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
Read the review Edit this entry  
07
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dawnland

Dawnland

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
11
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★½
Edit this entry  
02
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
Edit this entry  
30
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
Edit this entry  
26
Persuasion

Persuasion

1995
×
Edit this entry  
25
Dark Angel: The Ascent

Dark Angel: The Ascent

1994
×
Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
Edit this entry  
08
Emma.

Emma.

2020
×
Edit this entry  
05
Pride and Prejudice

Pride and Prejudice

1995
×
★★
Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Brick

Brick

2005
×
Read prior review Edit this entry  
13
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
Edit this entry  
10
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
Read prior review Edit this entry  
15
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
Edit this entry  
04
Treasure Island

Treasure Island

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brave

Brave

2012
×
★½
Edit this entry  
18
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Edit this entry  
06
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Edit this entry