Sort by

amanda :( has logged 349 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1992
×
Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
Read the review Edit this entry  
20
Fedor's Journey Through Moscow at the Turn of the XXI Century

Fedor's Journey Through Moscow at the Turn of the XXI Century

2015
×
Edit this entry  
20
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
Edit this entry  
19
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
Edit this entry  
19
I've Been Afraid

I've Been Afraid

2020
×
Edit this entry  
19
a sudden change in seasons

a sudden change in seasons

2020
×
Edit this entry  
19
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
Edit this entry  
16
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
Edit this entry  
14
Pleasure Kill

Pleasure Kill

1987
×
Edit this entry  
13
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
Edit this entry  
13
Black Bear

Black Bear

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
Edit this entry  
11
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
Imprint

Imprint

2006
×
Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
Edit this entry  
29
Teenage Hooker Became Killing Machine

Teenage Hooker Became Killing Machine

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
Read the review Edit this entry  
28
Skyscrapers and Brassieres

Skyscrapers and Brassieres

1963
×
Edit this entry  
28
This Is My Body

This Is My Body

1960
×
Edit this entry  
27
U.S. Go Home

U.S. Go Home

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Edit this entry  
27
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Serial Experiments Lain

Serial Experiments Lain

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Domino

Domino

2005
×
Edit this entry  
25
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kaboom

Kaboom

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Ako

Ako

1964
×
Edit this entry  
23
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Body Snatchers

Body Snatchers

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Basquiat

Basquiat

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
Edit this entry  
21
The Blackout

The Blackout

1997
×
Edit this entry  
21
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
Edit this entry  
21
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
Read prior review Edit this entry  
17
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
Read the review Edit this entry  
15
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Read the review Edit this entry  
14
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★★
Edit this entry