Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Call

Call

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Call

Call

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
Edit this entry  
12
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★
Edit this entry  
08
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Edit this entry  
31
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Edit this entry  
30
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Little Vampire

The Little Vampire

2000
×
Edit this entry  
26
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Edit this entry  
23
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

1984
×
★★
Edit this entry  
21
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Theatre of Blood

Theatre of Blood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Witch

The Worst Witch

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry