• Guys and Dolls

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

  • Diabolique

    ★★★★

  • Rear Window

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • The Hitch-Hiker

    ★★★½

  • I Confess

    ★★★½

  • Peter Pan

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

    ★★★★★

  • All About Eve

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Cinderella

  • D.O.A.

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Act of Violence

    ★★★★★

  • Criss Cross

  • Bicycle Thieves

  • Sorry, Wrong Number

    ★★★

  • Rope

    ★★★★

  • Drunken Angel

    ★★★★

  • The Killers

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★

  • The Stranger

    ★★★★

  • The Spiral Staircase

  • Scarlet Street

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★★

  • Detour

    ★★★★★

  • Murder, My Sweet

    ★★★★½

  • Laura

    ★★

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • The Curse of the Cat People

    ★½

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • Cat People

    ★★½

  • Casablanca

    ★★

  • Suspicion

    ★★★★

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

    ½

  • Citizen Kane

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Dracula's Daughter

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★★½

  • The Mummy

    ★★

  • Mädchen in Uniform

  • Frankenstein

    ★★★

  • M

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • Blackmail

    ★★★★

  • The Jazz Singer

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

  • Our Hospitality

  • Way Down East

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Different from the Others

  • A Florida Enchantment

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon