Michael has logged 180 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
Read the review Edit this entry  
23
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zama

Zama

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
1985

1985

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Destroyer

Destroyer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bisbee '17

Bisbee '17

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Bath House

Bath House

2014
×
Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cold War

Cold War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry