RSS feed for Timothy Patrick
  • The Lovebirds

    The Lovebirds

    ★★★

    Not as laugh-out-loud funny as it should’ve been. The chemistry between our leads is good, though, and Showalter’s willingness to embrace the script’s messiness saves it from completely falling apart. It’s light and short and there are a lot worse things you could be wasting your time on right now.

  • The Foreigner

    The Foreigner

    ★★★★½

    Fantastic. This one slipped through the cracks somehow when it first came out, and I stumbled across it this week on Netflix.

    Jackie Chan is incredible as a grieving father out to find the terrorists who killed his daughter. He brings so much weight to the grief that when it’s time for the violence to begin it hits like a kick in the head. And Pierce Brosnan is ruthless as a politician with IRA connections and a lot on the…

  • Capone

    Capone

    ★★

    The general idea is fascinating. The sloppy execution and over-the-top, caricature-esque lead performance are a complete trainwreck.

  • Scoob!

    Scoob!

    No. Just. Just. Just no. Aside from the childhood stuff, nothing here feels like Scooby-Doo. Nothing.

  • Valley Girl

    Valley Girl

    Logan Paul looks like his face was carved out of a rotten potato.

  • Tucker: The Man and His Dream

    Tucker: The Man and His Dream

    ★★★★½

    'Don't get too close to people, you'll catch their dreams... '

    Fantastic! It surely doesn’t hurt that I love a good David v Goliath tale, but Coppola brings this one to life with such creativity and playfulness, and the cinematography and production design are breathtaking. Then you have Jeff Bridges and Martin Landau, whose performances are overflowing with whimsy and heart. It all comes together to form a beautiful piece about dreams.

  • The Highwaymen

    The Highwaymen

    ★★★½

    Costner and Harrelson are oh-so-reliable, and the film they’re in is so inoffensive in its simplicity that you can’t help but enjoy the ride. There could’ve been some better, more concise choices throughout the writing and direction, but in the end - and in this case, it's very much the end that counts - this nails it.

  • Legend

    Legend

    ★★½

    Tom Hardy’s an absolute powerhouse. The rest of the film?? Ehhhh, not so much.

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★½

    Sweet little coming-of-age piece. I really liked this one, but don’t really have much to say about it. ::shrugs::

  • The Lodge

    The Lodge

    ★½

    Haaaaaated like 95% of this. But then they get what they deserve, and that put a smile on my face through the credits.

  • Spenser Confidential

    Spenser Confidential

    ★★★½

    Fun. Light. Wahlberg and Duke work well together. Arkin's always a welcome presence. Berg's clearly having a lot of fun behind the camera. But it probably would've worked better as a series.

  • Klute

    Klute

    ★★★★

    Soaked in paranoia and led by an incredibly lived-in performance from Jane Fonda. The romance between Sutherland and Fonda never really worked for me, but everything else here is rock solid.