RSS feed for mymovieitaly
  • Sight & Sound: The Cinema of Walter Murch

    ★★★½

  • The Way Back

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • Spies in Disguise

    ★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Doctor Sleep

    ★★★½

  • Going Attractions: The Definitive Story of the Movie Palace

    ★★★½

  • Art of the Dead

  • The Irishman

    ★★★★

  • Downton Abbey

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Just Mercy

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • First Cow

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • It Chapter Two

    ★★★½

  • Ready or Not

    ★★★½

  • Weathering with You

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • 63 Up

    ★★★★½

  • Pavarotti

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Diego Maradona

    ★★★½

  • QT8: The First Eight

    ★★★

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Making Waves: The Art of Cinematic Sound

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Shazam!

    ★★★

  • Us

    ★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★

  • The Peanut Butter Falcon

    ★★★★

  • Clean Hands

  • Henrietta Bulkowski

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★½

  • Luce

    ★★½

  • The Souvenir

    ★★★½

  • High Flying Bird

    ★★½

  • The Farewell

    ★★★½

  • Memory: The Origins of Alien

  • Apollo 11

    ★★★★

  • Glass

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Bumblebee

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Mary Poppins Returns

    ★★★½

  • Stan & Ollie

  • They Shall Not Grow Old

    ★★★½

  • Andhadhun

  • Rojo

  • High Life

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★½

  • Ben Is Back

  • Hotel Mumbai

  • At Eternity's Gate

  • Meeting Gorbachev

    ★★★½

  • Aquarela

    ★★

  • Ek Aasha

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★½

  • A Simple Favor

    ★★★½