RSS feed for mymovieitaly

mymovieitaly has logged 104 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★
Edit this entry  
22
63 Up

63 Up

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
Klute

Klute

1971
×
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Edit this entry  
04
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
01
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Going Attractions: The Definitive Story of the Movie Palace

Going Attractions: The Definitive Story of the Movie Palace

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Art of the Dead

Art of the Dead

2019
×
Edit this entry  
25
Near Dark

Near Dark

1987
×
Edit this entry  
25
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
Edit this entry  
22
Jill Bilcock: Dancing the Invisible

Jill Bilcock: Dancing the Invisible

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Edit this entry  
21
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Edit this entry  
12
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Aquarela

Aquarela

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Luce

Luce

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
Read the review Edit this entry  
09
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
Edit this entry  
29
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
Edit this entry  
24
Ek Aasha

Ek Aasha

2018
×
Edit this entry  
22
Clean Hands

Clean Hands

2019
×
Edit this entry  
19
Union

Union

2018
×
Read the review Edit this entry