RSS feed for Mynt

Mynt has logged 510 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bushwick

Bushwick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flatliners

Flatliners

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Goon: Last of the Enforcers

Goon: Last of the Enforcers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
I Love You, Daddy

I Love You, Daddy

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
27
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
What Happened on 23rd Street in 1901

What Happened on 23rd Street in 1901

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
What Happened on Twenty-Third Street, New York City

What Happened on Twenty-Third Street, New York City

1901
×
Edit this entry  
27
Buffalo Juggalos

Buffalo Juggalos

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coffy

Coffy

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zorns Lemma

Zorns Lemma

1970
×
Read the review Edit this entry  
20
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
18
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry