myrmidon has logged 88 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Grave Encounters 2

Grave Encounters 2

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
The Red Queen Kills Seven Times

The Red Queen Kills Seven Times

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
An American Haunting

An American Haunting

2005
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Valentine

Valentine

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frank Herbert's Children of Dune

Frank Herbert's Children of Dune

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Copycat

Copycat

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Time of the Apes

Time of the Apes

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Murder in New Hampshire: The Pamela Wojas Smart Story

Murder in New Hampshire: The Pamela Wojas Smart Story

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Crush

The Crush

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Great Mouse Detective

The Great Mouse Detective

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
Billionaire Boys Club

Billionaire Boys Club

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Falling For You

Falling For You

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
She-Devil

She-Devil

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snow White: A Tale of Terror

Snow White: A Tale of Terror

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Deadly Look of Love

The Deadly Look of Love

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Dracula

Dracula

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Julius Caesar

Julius Caesar

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Co-ed Call Girl

Co-ed Call Girl

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Babysitter's Seduction

The Babysitter's Seduction

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry