RSS feed for ana
  • One Day

    One Day

    ★★★

    bitch i thought this was a happy film but it’s 1:45am and i’m crying like a baby

  • The Hustle

    The Hustle

    anne’s accent what the fuck 😭😭😭😭

  • Another Thin Man

    Another Thin Man

    ★★★★★

    the thin man films gives me back the serotonin i lost when i was 12

  • After the Thin Man

    After the Thin Man

    ★★★★★

    “and you call yourself a detective”

    so much love for my favorite couple ☹️❤️

  • The Thin Man

    The Thin Man

    ★★★★★

    “you got types?”
    “only you darling. lanky brunettes with wicked jaws.”

    yes. still my favorite film. love nick & nora with all my heart 💛

  • Pitch Perfect 3

    Pitch Perfect 3

    ★★

    nice songs (TOXIC!!!!) & nice outfits. but to be honest, this film is the weakest one from all the 3 of them. the story is messy & the fact they tried to force a relationship between beca &  theo and chicago & chloe was terrible, i mean we all know chloe & beca were always THE superior couple.
    anyway, i think the end was very emotional and the girls were not acting there, it was all real. they were all heartbroken by shooting that last scene

  • Surf's Up

    Surf's Up

    ★★★★★

    chicken joe best character ever created i think

  • Circle

    Circle

    ★★½

    - the guy from the us marine said he was in afghanistan for the last 2 years & had a 7 month baby...NO SENSE
    - also, why the aliens? lmao

  • The Princess Diaries

    The Princess Diaries

    ★★★★

    imagine discovering your grandmother is julie andrews

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

    ★★★★½

    “you love me. real or not real?”
    “real”

    i love this franchise so much, i’m so glad i got to see all the films at the theaters when it came out. all of the films have a special place in my heart, also does peeta & katniss.
    / gale is annoying and i dont care about him /

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

    ★★★½

    the hanging tree best original song

  • The Hunger Games: Catching Fire

    The Hunger Games: Catching Fire

    ★★★★★

    “remember who the real enemy is”

    THIS IS HISTORY RIGHT THERE!!!!!!!! ICONIC!!!!! HIGH CINEMA!!!! I LOVE THE HUNGER GAMES FILMS!!!!!!