Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
emily

emily

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • RSS feed for emily
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • emily’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    Nausicaä of the Valley of the Wind 1984

    ★★★★★ Added by emily

    best ghibli movie im right

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel 2014

    ★★★★½ Added by emily

    nice

  • Promare

    Promare 2019

    ★★★★★ Added by emily 1

    can we talk about how good this movie is. can we please talk about how good this movie is

  • Diary of a Wimpy Kid

    Diary of a Wimpy Kid 2010

    ★★★★ Added by emily

    #notmyrodrick

  • Lemonade Mouth

    Lemonade Mouth 2011

    ★★★★★ Added by emily

    the peak of cinema

  • Ice Age

    Ice Age 2002

    ★★★★ Added by emily

    diego can like get it

  • The Lego Movie

    The Lego Movie 2014

    ★★★★★ Added by emily

    best movie i've ever watched along with wendy wu: homecoming warrior

  • Wendy Wu: Homecoming Warrior

    Wendy Wu: Homecoming Warrior 2006

    ★★★★★ Added by emily

    best movie i have ever watched

  • Frozen II

    Frozen II 2019

    ★★★★ Added by emily

    give elsa a girlfriend

  • Cats

    Cats 2019

    ½ Added by emily

    suddenly i'm not a cat person anymore

  • Little Women

    Little Women 2019

    ★★★★½ Watched by emily 04 Jan, 2020

    jo gay

  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.