Brian Foley has logged 73 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Blood

Blood

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Blood

Blood

1973
×
★★
Read prior review Edit this entry  
10
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Don't Go in the House

Don't Go in the House

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Murder by Phone

Murder by Phone

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Murder by Phone

Murder by Phone

1982
×
★★
Read prior review Edit this entry  
07
Sledgehammer

Sledgehammer

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gotcha!

Gotcha!

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Penitentiary

Penitentiary

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boogey Man

The Boogey Man

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vapors

Vapors

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Blood Diner

Blood Diner

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sudden Death

Sudden Death

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★
Edit this entry  
13
House on the Edge of the Park

House on the Edge of the Park

1980
×
★★
Edit this entry  
12
Wishmaster

Wishmaster

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Humongous

Humongous

1982
×
Read the review Edit this entry  
06
The Reincarnation of Peter Proud

The Reincarnation of Peter Proud

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night School

Night School

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Crocodile

Crocodile

1979
×
½
Edit this entry  
13
Amityville II: The Possession

Amityville II: The Possession

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night of the Zombies

Night of the Zombies

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Intruder

Intruder

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Black Room

The Black Room

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evilspeak

Evilspeak

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nail Gun Massacre

The Nail Gun Massacre

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Corman's World

Corman's World

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Uninvited

Uninvited

1988
×
★★
Edit this entry  
22
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cathy's Curse

Cathy's Curse

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Beast Within

The Beast Within

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hell Night

Hell Night

1981
×
Read the review Edit this entry  
17
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ghosthouse

Ghosthouse

1988
×
Read the review Edit this entry  
17
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry