• The Woman in the Window

    ★★★★½

  • Mortal Kombat

    ★★★

  • Love and Monsters

    ★★★★

  • The Mole

    ★★★★

  • Sörensen's Fear

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    ★★

  • Unhinged

    ★★½

  • Extraction

    ★★★½

  • Kubrick by Kubrick

    ★★★

  • Onward

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★

  • Bad Boys for Life

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • 6 Underground

    ★★★★

  • 1917

    ★★★

  • Last Christmas

    ★★★★

  • Das perfekte Geheimnis

    ★★½

  • Le fantastique Mr Murray

    ★★½

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★½

  • The Platform

    ★★★★

  • The King

    ★★★★

  • Joker

  • An Officer and a Spy

    ★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Haunt

  • It Chapter Two

    ★★★★

  • The Kitchen

    ★★

  • The Red Sea Diving Resort

    ★★½

  • The Lion King

    ★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • Brightburn

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★★

  • The Collini Case

    ★★★★

  • Love, Death & Robots: Three Robots

    ★★★★

  • Us

    ★★★

  • Good Boys

    ★★★

  • Long Shot

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • Triple Frontier

    ★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★★★

  • Serial (Bad) Weddings 2

    ★★★½

  • Escape Room

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Mortal Engines

    ★★★

  • Aquaman

    ★★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★★

  • How About Adolf?

    ★★★½

  • Venom

    ★★

  • The Night Comes for Us

    ★★★

  • Maniac

    ★★★★½

  • Johnny English Strikes Again

    ★★

  • Green Book

    ★★★★★

  • High Life

    ★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • The Old Man & the Gun

    ★★★

  • The Homeboy

    ★★½

  • First Man

    ★★★★

  • Sauerkraut Coma

    ★★★

  • Destination Wedding

    ★★★★