RSS feed for Cooper

Cooper has logged 58 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Exception

The Exception

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Inner Demon

Inner Demon

2014
×
Edit this entry