RSS feed for Ming-Zhu

Ming-Zhu has watched 67 films released in the 2010s.

  • Midsommar

  • Parasite

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • I Was at Home, But...

    ★★★★½

  • Knock Down the House

    ★★★½

  • The Great Hack

    ★★½

  • Domains

    ★★★★★

  • I Hope I'm Loud When I'm Dead

    ★★★½

  • Your Face

    ★★★★

  • Sophia Antipolis

    ★★★★½

  • The Image Book

  • Female Human Animal

    ★★★½

  • Unsane

  • Isle of Dogs

  • Hereditary

  • The Guilty

    ★★★★½

  • Shirkers

  • White Rabbit

    ★★★

  • mother!

  • Braguino

    ★★★★

  • I Am Not a Witch

    ★★★★

  • 24 Frames

    ★★★★

  • The Square

    ★★½

  • Flores

    ★★★★

  • The Party

    ★★

  • On Body and Soul

  • Get Out

    ★★★★

  • Moonlight

  • The Dreamed Path

  • Elle

  • Personal Shopper

  • The Dreamed Ones

    ★★★★★

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

  • Francofonia

    ★★★★

  • Evolution

    ★★★★

  • I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman

    ★★★★★

  • The Lobster

  • Knight of Cups

  • Taxi

    ★★★★

  • The Witch

  • Nightcrawler

  • The Tribe

  • Maps to the Stars

    ★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Ida

  • 12 Years a Slave

  • Under the Skin

  • Gravity

  • The Great Beauty

    ★★★★★

  • Upstream Color

  • The Act of Killing

  • Holy Motors

  • The Hunt

  • The Girl with the Dragon Tattoo

  • This Is Not a Film

    ★★★★

  • Samsara

  • Shame

    ★★★★★

  • Drive

  • Melancholia

    ★★★★

  • Snowtown

  • The Tree of Life

    ★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

  • The Turin Horse

  • A Separation

    ★★★½

  • The Social Network

  • Black Swan

  • Inception

    ★★½