RSS feed for Ming-Zhu
  • The Silence Before Bach

    ★★★★★

  • Zodiac

  • Afternoon

    ★★★★½

  • Red Road

    ★★★★½

  • Caché

    ★★★★★

  • Marseille

    ★★★★½

  • Before Sunset

  • Primer

  • Lost in Translation

  • Dogville

  • Hero

  • Russian Ark

  • Mulholland Drive

  • The Piano Teacher

  • Passing Summer

    ★★★★

  • Memento

    ★★★

  • In the Mood for Love

  • Code Unknown

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

  • Fight Club

  • American Beauty

  • Eyes Wide Shut

  • Election

  • eXistenZ

  • The Matrix

  • Happiness

  • The Celebration

  • The Interview

    ★★★½

  • Event Horizon

  • Funny Games

  • The Ice Storm

  • Breaking the Waves

  • Se7en

  • La Haine

  • 71 Fragments of a Chronology of Chance

    ★★★★★

  • Baraka

  • Benny's Video

  • The Seventh Continent

    ★★★★

  • Nineteen Eighty-Four

  • Amadeus

  • Paris, Texas

  • The So-Called Caryatids

    ★★★½

  • Sans Soleil

  • Blade Runner

  • Koyaanisqatsi

  • I... For Icarus

  • Stalker

  • Manhattan

  • Picnic at Hanging Rock

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★

  • The Bitter Tears of Petra von Kant

  • Solaris

  • A Clockwork Orange

  • Wake in Fright

    ★★★★

  • The Conformist

  • The Color of Pomegranates

  • The Graduate

  • Daisies

  • The Koumiko Mystery

    ★★★★½

  • Ivan's Childhood

  • La Jetée

  • Guns of the Trees

    ★★★½

  • L'Avventura

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • Diary of a Pregnant Woman

    ★★★★

  • Night and Fog

    ★★★★★

  • Tokyo Story

  • His Girl Friday