Sort by

Maciej has logged 49 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★½
Edit this entry  
16
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Zero Theorem

The Zero Theorem

2013
×
★½
Edit this entry  
14
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
08
Allegiant

Allegiant

2016
×
Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Edit this entry  
23
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Steamboy

Steamboy

2004
×
★★
Edit this entry  
15
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Edit this entry  
13
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Edit this entry  
02
The Last Family

The Last Family

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec

2010
×
★★½
Edit this entry  
23
Chappie

Chappie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Primer

Primer

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Gods of Egypt

Gods of Egypt

2016
×
Edit this entry  
20
The Island of Dr. Moreau

The Island of Dr. Moreau

1996
×
Edit this entry  
16
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
The Lure

The Lure

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Golden Compass

The Golden Compass

2007
×
Read the review Edit this entry  
12
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mio in the Land of Faraway

Mio in the Land of Faraway

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★★★
Edit this entry  
02
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★½
Edit this entry  
31
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
08
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Read the review Edit this entry