Sort by

Pete has logged 108 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Dirty Pretty Things

Dirty Pretty Things

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★½
Edit this entry  
26
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★
Edit this entry  
26
Tootsie

Tootsie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Trust

Trust

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Symbiopsychotaxiplasm: Take One

Symbiopsychotaxiplasm: Take One

1968
×
★★★
Edit this entry  
08
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Demolition Man

Demolition Man

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Penda's Fen

Penda's Fen

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Jumper

Jumper

2008
×
★★
Edit this entry  
17
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★
Edit this entry  
10
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★½
Edit this entry  
08
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★
Edit this entry  
05
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★½
Edit this entry  
29
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
27
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★½
Edit this entry  
11
Downfall

Downfall

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★½
Edit this entry  
20
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★½
Edit this entry  
14
Kes

Kes

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Edit this entry  
22
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nashville

Nashville

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry