RSS feed for Noah
  • Science Fair

    Science Fair

    ★★★★

    This shit kept me on my TOES.

  • Mother Ireland

    Mother Ireland

    ★★★

    Meh

  • Easy Rider

    Easy Rider

    ★★★

    Fascinating formally and culturally, but it bored the hell out of me.

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★

    Hhhhhhhhhhhuuuuuuuuuuuuuhhhhhhhhhhmmmmmmmmmmmmhhhhhhhhnnnnnnnnnggggggggggggghhhhhhhhhhhh

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I’m too tired to write a full, coherent review because I always get preoccupied during the semester, so here are a bunch of jumbled thoughts on Star Wars with absolutely no cohesion. In the end, none of it really matters to me anyway, because I got to watch it with my dad in a completely empty theater and it was an absolute blast.

    Thoughts:

    I have a bit of a tense relationship with Star Wars, because I was absolutely obsessed with…

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★★★½

    What we do to keep ourselves away from the things we think we don’t deserve.

    The closest thing I’ve seen to the Cassavetes close-up since the man himself. The shot where Dean and Cindy’s reflections are layered over each other is top.

    God damn, Cianfrance owns a condo in my soul.

  • About Time

    About Time

    ★★★★

    :,D

    I’ve been worried for a while now that I couldn’t cry during movies anymore because I’ve seen so many and have subsequently made myself ... numb.

    Welp, I was wrong! Hurray!

  • A Cinderella Story

    A Cinderella Story

    ★★★★

    OKAY I FUCKING LOVE THIS MOVIE!!!!!!1!1!1!!1!!1!! AND NO ONE CAN TAKE THAT AWAY FROM ME!!!!1!1!!1!!!!11!!!!!!1!!1!!!!!!!!!!1!1!1!!!!!!!!11!!!!!1!!!!!!

  • When We First Met

    When We First Met

    ★★★

    Honestly a pretty good rom-com!!! Kept me on my toes near the end which is hard to do, especially for this genre, and especially for a Groundhog Day spin-off. The ending was lovely, and Adam Devine and Alexandra Daddario were surprisingly good! They’re usually type-cast, and they were definitely type-cast in this too, but in roles that were fleshed out enough to let them shine in ways they usually don’t.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★½

    “Father - do me a favor, don’t close the door all the way? I don’t like that.”

    Man, I’m just really not sure how I feel. I liked it but I don’t think it’s quite as potent a reflection on aging and regret as it’s been made out to be. The majority of the film feels like standard Mafia intrigue vis-a-vis Goodfellas (but not as interesting as Goodfellas), and it doesn’t really seem to approach the themes of aging and regret…

  • Heat

    Heat

    ★★★★★

    By far the funniest part of this movie, even more than the “great ass” line, is when Eady tells Neil she went to Parsons and he, in full New York accent, goes “where’s that?” and then proceeds to tell her he’s from the Bay Area.

  • Greenberg

    Greenberg

    ★★★½

    Self-induced ennui is a terrible, terrible thing, and something I know all too well. Greenberg is everything I fear I am and everything I hope never to become.

    Would be a perfect double feature with Rick Alverson’s The Comedy.