RSS feed for André
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★½
Edit this entry  
15
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Are Fine

Those Who Are Fine

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
On Chesil Beach

On Chesil Beach

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★
Edit this entry  
12
L'Animale

L'Animale

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Metalhead

Metalhead

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★
Edit this entry  
04
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★
Edit this entry  
03
Precious

Precious

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Predator

The Predator

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★
Edit this entry  
24
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Only God Can Judge Me

Only God Can Judge Me

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Edit this entry  
20
Tower

Tower

2016
×
Edit this entry  
20
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Outside the Box

Outside the Box

2015
×
★★½
Edit this entry  
17
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
Edit this entry  
14
The Clapper

The Clapper

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
Edit this entry  
12
Shirkers

Shirkers

2018
×
Edit this entry