RSS feed for André

André has logged 387 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Landline

Landline

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★
Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Wanted

Wanted

2008
×
★½
Edit this entry  
07
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Page One: Inside the New York Times

Page One: Inside the New York Times

2011
×
Edit this entry  
02
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Voyeur

Voyeur

2017
×
Edit this entry  
02
The Master

The Master

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tiger Girl

Tiger Girl

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The NSU-Complex

The NSU-Complex

2016
×
Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
Woodshock

Woodshock

2017
×
★★
Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
Edit this entry  
26
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lawless

Lawless

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Date Night

Date Night

2010
×
★★½
Edit this entry  
25
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks

2013
×
Edit this entry  
22
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jobs

Jobs

2013
×
★½
Edit this entry  
21
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Edit this entry  
18
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★
Edit this entry  
17
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
12
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry