RSS feed for André

André has logged 402 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★
Edit this entry  
13
Transit 

Transit 

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Edit this entry  
10
22 July

22 July

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Regression

Regression

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Notorious Bettie Page

The Notorious Bettie Page

2005
×
★★★
Edit this entry  
06
Wild Things

Wild Things

1998
×
★½
Edit this entry  
05
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
04
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Edit this entry  
03
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Counselor

The Counselor

2013
×
★½
Edit this entry  
01
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love

Love

2015
×
★★½
Edit this entry  
28
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★
Edit this entry  
26
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hours

The Hours

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Before I Go to Sleep

Before I Go to Sleep

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
Edit this entry  
19
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Arthur & Claire

Arthur & Claire

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Safe House

Safe House

2012
×
★★½
Edit this entry  
17
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★
Edit this entry  
16
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Edit this entry  
16
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dinky Sinky

Dinky Sinky

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
13
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Schizopolis

Schizopolis

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
The People vs. Fritz Bauer

The People vs. Fritz Bauer

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
★★
Edit this entry  
09
American Animals

American Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★
Edit this entry