RSS feed for André

André has logged 40 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★½
Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
Edit this entry  
27
Dredd

Dredd

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
Edit this entry  
19
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
AlphaGo

AlphaGo

2017
×
Edit this entry  
17
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Edit this entry  
13
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Love Steaks

Love Steaks

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Our Brand Is Crisis

Our Brand Is Crisis

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
American Made

American Made

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Borg vs McEnroe

Borg vs McEnroe

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Risk

Risk

2016
×
Edit this entry  
07
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
Edit this entry  
06
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Gray State

A Gray State

2017
×
Edit this entry  
05
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
Finsterworld

Finsterworld

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry